KLASA IV

Jak radzić sobie i panować nad emocjami - słownik emocji, emocje w ...


Gniew i złość to potężna energia. Może nas spalić na popiół, ale też pomóc realizować nasze cele i spełniać marzenia.  

Jak radzić sobie z gniewem i złością?

1. Idź na spacer lub uprawiaj sport. To świetny sposób na wyciszenie, poprawę nastroju i ograniczenie negatywnych uczuć.

2. Słuchaj muzyki. Badania dowiodły, że muzyka może szybko zmienić nastrój danej osoby.

3. Zapisz swoje myśli. Może to być pamiętnik, wiersze lub słowa piosenek – przelanie złych emocji na papier pomoże Ci poradzić sobie z gniewem i sprawi, że poczujesz się dużo lepiej. Dzięki temu nie będziesz dusić złości w sobie.

4. Odpręż się. Głębokie powolne oddychanie może być bardzo pomocne.  Takie praktyki pozwalają się wyciszyć i zapomnieć o złych emocjach.

5. Rysowanie działa uspokajająco i , nawet jeżeli czujesz, że nie masz talentu do rysowania – potraktuj to jako zabawę.

6. Porozmawiaj z kimś, komu ufasz. W wielu przypadkach złości towarzyszy smutek lub lęk. Podzielenie się swoimi uczuciami z przyjacielem, rodzicami lub z zaufaną osobą dorosłą, jest często bardzo pomocne.

7.  Jeśli czujesz, że gotujesz się w środku, staraj się odwrócić swoją uwagę od tego, co Cię gryzie. Pooglądaj telewizję, poczytaj książkę lub idź na  rower - zrób cokolwiek, co pomoże Ci zapomnieć o tym, jaka jesteś zła.

8. Wybaczaj, umiejętność wybaczania jest potężnym narzędziem. Jeśli pozwolisz by złość i inne negatywne emocje wzięły górę nad pozytywnymi uczuciami, nie będzie Ci dobrze. Ale jeśli nauczysz się wybaczać komuś, kto Cię zezłościł, być może oboje wyciągniecie z tego doświadczenia lekcje na przyszłość. Nie zapomnij, że nierealnym jest fakt, by wszyscy ludzie wokół Ciebie zachowywali się dokładnie tak, jak Ty tego chcesz.




Na karcie znajdziesz sytuacje, które mogą powodować pojawianie się złości. Przeczytaj je uważnie. W jednym z dymków znajdziesz puste miejsce – wpisz tam sytuację, w której jeszcze czujesz złość. 

Po lewej stronie widzisz termometr, na którym, za pomocą kolorów, możesz określić jak duże nasilenie emocji czujesz. 
Pokolorowany jest na 4 kolory, które oznaczają:
Zielony – czuję spokój 
Żółty – czuję lekkie zdenerwowanie
Pomarańczowy- czuję złość 
Czerwony- czuję ogromną wściekłość
Postaraj się teraz przypomnieć sobie, jak czułeś się w sytuacjach opisanych w dymku. Następnie pokoloruj odpowiednim kolorem nasilenie emocji, które wydaje Ci się odpowiednie.






Komentarze

Prześlij komentarz